
Apikotomija - uklanjanje djela korijena zuba
Apikotomija je naziv za oralno kirurški zahvat kojim se uklanja dio korijena zuba zbog kronične upale u području vrha korijena. Ukoliko postupak liječenja korijenskog kanala (endodoncija) nije izveden na ispravan način na vrhu korijena često nastaje granulom ili cista. Radi se o patološkom tkivu koje za posljedicu ima progresivan gubitak kosti čeljusti oko vrha zahvaćenog zuba. Ovo se najčešće otkrije pregledom rentgenske snimke zuba ili postojanjem tzv. fistule. Riječ je o patološkom kanalu čiji se vanjski otvor najčešće primjećuje na zubnom mesu oko vrha zahvaćenog zubnog korijena u obliku gnojne kvržice. Zub može pokazivati određene simptome (bol, pomičnost, gnojni iscjedak u projekciji vrha korijena) ili može biti potpuno bezbolan. Ukoliko zubni korijen nije adekvatno i hermetički punjen, prije samog zahvata potrebno je izvršiti tzv. reviziju zubnog punjenja da bi se u potpunosti otklonilo staro punjenje te bolesno i upaljeno tkivo a zubni kanal ponovo hermetički zatvorio. Ponovno punjenje moguće je izvršiti i pri samom kirurškom zahvatu.
Kako se izvodi zahvat apikotomije?
Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji i u cjelosti je bezbolan. Provodi se tako da se zubno meso najprije zareže i podigne kako bi se došlo do kosti oko zahvaćenog zuba. Nakon toga posebnim svrdlom probija se kost dok se ne dođe do patološkog tkiva. Ponekad je proces toliko uznapredovao da se samim uklanjanjem zubnog mesa dolazi do korijena jer kost nedostaje. Zahvatom se uklanja vrh korijena zuba zajedno s upalnim procesom, nakon čega se korijen kanala zuba hermetički puni specijalnim materijalima (ukoliko to već nije učinjeno prije samog kirurškog zahvata). Zatečeni koštani defekt može se ispuniti vještačkom kosti (najbolje uz PRF) ili ostaviti da se kost spontano oporavi. Ukoliko zbog određenog razloga nije moguće napraviti reviziju starog punjenja (postojanje kolčića u kanalu, zavijeni i nepristupačni kanali i sl.) zahvat je moguće izvesti i bez revizije ali dobiveni rezulatati mogu biti slabiji. Apikotomijom se mogu tretirati i jednokorijenski i višekorijenski zubi u ovisnosti o mogućnosti pristupa i okolnim anatomskim strukturama koje se ne smiju oštetiti prilikom samog zahvata. Prije samog zahvata terapeut mora dobro procijeniti da li postupak donosi korist i da li će preostali dio korijena i nakon zahvata moći stabilno pridržavati kompletan zub u kosti ili je zub potrebno izvaditi. Nakon zahvata postavlja se nekoliko šavova na mjestu pristupnog reza. Pacijent mora paziti da mehanički ne ošteti mjesto zahvata uz sprovođenje izvrsne oralne higijene a postoperativni postupak identičan je kao kod ostalih kirurških zahvata u usnoj šupljini. Mjesto zahvata potrebno je hladiti izvana do 8 sati nakon samog zahvata uz uzimanje analgetika i ispiranje usta blagim dezinficijensima a antibiotici se prepisuju ovisno o procjeni liječnika.
Dijagnostički podaci koji se uzimaju su otisci, detaljno fotografiranje (intraoralno i ekstraoralno) te analize rendgenskih snimki.