
Ortodontska terapija fiksnim ortodontskim aparatićem
Fiksni aparatić za zube danas je zlatni standard moderne ortodoncije i naš stručni tim ga preporuča.
Fiksni aparatić za zube najčešći je i najučinkovitiji način ispravljanja nepravilnog položaja zuba. Koriste se kao rana terapija kod djece, ali i kod odraslih ako je struktura kosti i zubnog mesa dobra.
Vrste bravica za fiksni ortodontski aparatić
Aparatić za zube se sastoji od popularno zvanih "bravica“ koje se lijepe na zube te kroz koje prolazi žičani luk koji ispravlja zube. Bravice za fiksni ortodontski aparatić uobičajeno dijelimo na:
-
1. metalne bravice - najsigurnije i najučinkovitije bravice
2. keramičke bravice - povoljnije kao estetsko bolje rješenje
3. lingualne bravice - posebna tehnika postavljanja bravica s unutarnje strane
Vrste fiksnih ortodontskih aparatića
Postoji više vrsta fiksnih ortodontskih aparata, a pacijenti ih općenito dijele na bijele i metalne.Bijeli ortodontski aparati su estetske bravice koje su prozirne ili bijele boje te im je glavna karakteristika neupadljivost pa ih pacijenti s ugodom prihvaćaju. Standardni aparatić za zube je metalne konstrukcije i daje najbolje rezultate na kraju terapije.
S metalnim ortodontskim aparatom pomicanje zuba je brzo i učinkovito, a aparatić za zube je stabilan.
Trajanje ortodontske terapije fiksnim aparatićem
Terapija fiksnim ortodontskim aparatom u našoj ordinaciji traje 18 do 24 mjeseca te, ovisno o slučaju, iziskuje kontrolne preglede svakih 4 do 8 tjedana. Sve izvan tih okvira predstavlja iznimku. Na kontrolnom pregledu u Rijeci mijenjaju se žičani lukovi, lijepe se bravice koje su se odvojile te se općenito vrši procjena učinjenog pomaka i donosi odluka o daljnjem tijeku terapije.
Cijena fiksnog aparatića za zube u našoj klinici u Rijeci
Cijena aparatića za zube ovisi o svakom pojedinom tretmanu te mnogim parametrima ortodontske terapije, no cijena fiksnog aparata za zube varira uglavnom između 13.000 kn i 20.000 kn. Saznajte više o brojnim pogodnostima i opcijama plaćanja koje smo pripremili za naše pacijente.

Redoviti dolasci i održavanje aparata imperativ su za uspješan tijek i dovršetak terapije.
Održavanje fiksnog aparatića
Uredno održavanje aparatića za zube i higijene zuba od iznimne je važnosti tijekom nošenja fiksnog ortodontskog aparata. Zdravi zubi i zubno meso ubrzati će pomak zuba kao i pružiti stabilnost i trajnost postignutih rezultata.
Cilj ortodontske terapije je uspostavljanje zdravog zagriza i pravilnog kontakta gornjih i donjih zuba. Zubne lukove potrebno je povezati kako bi optimalno odgovarali jedni drugima. U tu svrhu pacijenti trebaju nositi elastične gumice koje su vrlo bitan segment ortodontske terapije. Elastike se skidaju prilikom jela i pranja zuba. Redovitim nošenjem elastika zubi se smještaju u pravilan odnos doprinoseći kvalitetnijem rezultatu terapije i boljoj stabilnosti rezultata.
Početak ortodontske terapije fiksnim aparatićem
Prije početka ortodontske terapije potrebno je napraviti sveobuhvatnu analizu problema kako bi se mogli postaviti temelji i smjernice terapije. Dijagnostika i analiza slučaja neizostavni su i najbitniji dio terapije. One uključuju uzimanje otisaka i izradu gipsanih modela, fotografiranje i izradu RTG snimaka. Na osnovu tih nalaza, u konzultaciji s pacijentom, preporuča se optimalna ortodontska terapija.
Svaki slučaj je drugačiji i zahtijeva individualizirani i prilagođeni pristup. Na konzultacijama se identificira i optimalni najbolji aparat za zube koji najbolje odgovara pacijentovim potrebama, a u Ortodonciji Marelić preferiramo Damon sustave.
Naša ortodoncija u Rijeci ima dugogodišnje iskustvo i veliki broj uspješnih riješenih slučajeva iza sebe iz koji su proizašli prekrasni osmjesi.
Mogući problemi s fiksnim aparatićem
U slučaju nepažnje i neodgovarajućeg pridržavanja uputa, postoji mogućnost za pucanje, odljepljivanje i ostale nezgode s fiksnim ortodontskim aparatom koje je potrebno sanirati.
To samo po sebi nije prepreka dobroj terapiji jer se pri sljedećoj kontroli svi nedostatci otklone, a aparat opet stavi u punu funkciju.
Problemi mogu nastati kada se takvi lomovi događaju učestalo, pa ortodont, umjesto da provodi terapiju pomicanja zubi neprestano popravlja aparat.